
Skolverkets generaldirektör Peter Fredriksson frågades idag ut av Utbildningsutskottet i riksdagen och PISA-skandalen växer.
Skolverkets generaldirektör fortsätter att ge en bild, utbildningsministern en annan, och de stämmer inte med varandra.
Vad som är sant och falskt är fortfarande oklart när det gäller vad som sades vid Skolverkets dragning för utbildningsministern, den 2 december 2019.
Skolverkets generaldirektör var i alla fall tydlig med att de vid dragningen innan presskonferensen då PISA 2018 skulle presenteras informerade utbildningsministern om att fanns en underrepresentativitet av utrikesfödda elever i urvalet. Utbildningsministern har förnekat detta.
Vad vi med säkerhet vet är att det i december 2019 fanns uppgifter på utbildningsdepartementet om en för hög exkludering av elever i PISA 2018. Utbildningsministern kände till detta – men regeringen mörkade och ministern ljög i sitt svar till riksdagen i juli 2020. Hon påstod att hon inte ”haft några uppgifter som skulle antyda att elever exkluderats på felaktiga grunder…”
Det är detta som gör PISA-skandalen så allvarlig, och spektakulär.
Vid dagens utfrågning framkom även ny information.
Utbildningsministern informerade aldrig Skolverket om regeringens PM med beräkningar som visat att för många elever exkluderats och att det kunde ha påverkat Sveriges resultat i PISA 2018. Hon informerade inte ens generaldirektören att regeringen satt på egna beräkningar som tydde på felaktigheter.
PISA-skandalen fortsätter därför att växa, och nu väntar en välbehövlig granskning i Konstitutionsutskottet.
Christian Carlsson (KD)
Riksdagsledamot och skolpolitisk talesperson
Kommentarer med anledning av utfrågningen av generaldirektören:
Expressen: Pressen på Skolverket ökar
Expressen: Nya lögnanklagelser mot Anna Ekström
TT: Oppositionen i ny kritik mot Pisahanteringen
Sveriges Radio: Ny kritik från oppositionen mot Pisahanteringen