Stoppa barn- och tvångsäktenskap

IMG_7198Vid Fadimegalan för två veckor sedan avtackades jag som ambassadör för GAPF – men mitt arbete mot hedersförtryck och hedersrelaterat våld kommer att fortsätta tills vi har krossat hederskulturen.

Jag blev oerhört glad och tacksam när jag vid Fadimegalan 2019 utsågs till hedersuppdraget att vara ambassadör för organisationen GAPF – Glöm Aldrig Pela och Fadime​.

För mig handlar kampen mot hederskulturen om vilka värderingar Sverige ska bygga på – men framförallt handlar det om att stå upp för enskilda människors frihet och att försvara några av samhällets allra mest utsatta.

Sverige ska fortsatt vara ett land där frihet och jämställdhet är självklara värden. Vi kan inte acceptera barn- och tvångsgifte eller att unga flickor i Sverige inte får umgås med pojkar, tvingas bära slöja eller utsätts för våld i hederns namn.

När jag under hösten 2018 fick möjlighet att tjänstgöra som riksdagsledamot under en kort tid bestämde jag att en av mina första motioner skulle handla om att införa ”hedersbrott” som särskild brottsrubricering i brottsbalken. Detta för att bättre belysa hederskulturens i Sverige och för att särskilt hårt kunna straffa de som gör sig skyldiga till detta allvarliga och systematiska förtryck.

Under det senaste året har mitt arbete mot hederskultur och hedersförtryck fortsatt, men nu inom ramen för kommunfullmäktige och utbildningsnämnden i Stockholm.

Jag har varit pådrivande för:

✔️ Bättre uppföljning av hur samtliga skolor jobbar för att stärka kompetensen kring hederskultur och hedersrelaterat våld samt av hur man inom ramen för skolans värdegrundsarbete jobbar för att förebygga och upptäcka hedersförtryck.

✔️ Riktlinjer på varje skola för hur man agerar vid misstanke om ex. tvångsäktenskap, könsstympning och hedersvåld samt ett centralt dokument med förslag på hur skolorna kan arbeta.

Kristdemokraterna Stockholm​ och den grönblå majoriteten har under 2019:

✅ Arbetat fram en ny handlingsplan mot hedersrelaterat våld och förtryck – med exempel på varningssignaler och tidiga tecken på att någon far illa samt vägledning när en elev kan vara utsatt. Detta så att stadens lärare känner till anmälningsskyldigheten och vet hur de ska agera.

✅ Gett förvaltningen i uppdrag att ta fram ett riktat material till förskolorna för att ge samtliga förskoleverksamheter utökad kunskap om hur hedersförtryck identifieras hos små barn.

✅ Genomfört en kampanj mot hedersförtryck inför sommarlovet för att minska risken för tvångsgifte. Detta i form av ett brev till alla högstadie- och gymnasieelever i Stockholm, och genom ett brev till stadens samtliga rektorer.

Vid Fadimegalan 2020 för två veckor sedan avtackades jag som ambassadör för GAPF – men mitt arbete mot hedersförtryck och hedersrelaterat våld kommer givetvis att fortsätta tills vi har krossat hederskulturen.

Du kan också göra skillnad för att stoppa hedersvåldet – ex. genom att bli medlem i GAPF eller ge ett bidrag.

Visa ditt stöd här: https://gapf.se/

Christian Carlsson, ledamot av kommunfullmäktige i Stockholm

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s