Ship to Visby har nu lämnat Lidingö bakom sig och satt kurs mot Gotland och Almedalsveckan. Vädrets makter har varit med oss och vi har haft en fantastisk första dag på vår segling. Dagen avslutades med en mycket trevlig kväll hos familjen Setterwall på Tyresö- Brevik!
Roligt att makthavare.se skriver om Ship to Visby!
Dagens kanonkula:
Vårdval Stockholm. Se om den senaste rapporten om vårdvalet på DN-debatt.
Dagens snedseglare:
Mikaela Valtersson (mp) för hennes och de rödgrönas vilja att återinföra fastighetsskatten och för att hon sagt att den som inte har råd att betala får låna. Skatt på bundet kapital är dåligt och ingen medborgare ska behöva låna pengar för att betala skatt!
Ett kristdemokratiskt skepp kommer lastat…med vårdval och en politik för ett Sverige utan fastighetsskatt!
tror faktiskt inte att jesus ens skulle se på er, med era översittar flin och onda tankar. pinsamt värre.
att ens anspela på kriget och våldets händelser i gaza är hemskt lågt och vidrigt.
minns nu när ni seglar genom vågorna att det endast är guds kraft som låter er segla genom vattnet.
usch så sjuk humor som ni har jag inte skådat på länge.
Firre:
Nu får du väl ändå lugna ner dig lite tycker jag. Hade det varit bättre om de döpt resan till Skepp till Visby eller hade det varit fel också?
Jag tycker det är en kanonbra idé av Christian och Carl-Johan!
Mattias Grängzell
http://mattiasgrangzell.wordpress.com/